Financial And Economical Effects Of Buying And Eating Organic

Financial And Economical Effects Of Buying And Eating OrganicI was reading an article from Mike Adams, known as the “Health Ranger” and it made me change my mind about a few things.
 
We always mention that it is expensive to eat healthy, especially if your choice is totally organic.
To be honest I also complained about it and I use to buy cheaper non-organic most of the time even though I knew it was a wrong choice.
 
There is however another aspect about buying organic that he talked about in that article that made me realize that I had to adapt my way of thinking in my healthy way of living I was trying to achieve.
 
We all agree that eating healthy and preferably organic is better than eating and buying processed food.
We also have to make budget decisions on how we spend our money on food and all other expenses.
 

This is what Mike wrote, and I just write it in my own words

The principle of supply and demand in food

By buying non-organic food we tell the stores, and in that way the manufacturers, to produce more non-organic.
By buying organic we do the opposite.
We tell the organic food producers we need more and the non-organic food producers we need less of their products.
 
This means that by simply slowly buying more organic we can make the prices lower.
Producing non-organic food is now done on a small scale since it is labor intensive.
If it can be produced on a larger scale the price will go down. That is just a simple rule of economics.
 
I love this example that I found somewhere and it shows that if someone mention they cannot afford organic, they have to have a better look at how they spend their money.

Here are some prices I found for organic meat

Pork chops – $10/pound
Hamburger meat – $9/pound
Let’s convert this to an ounce. There are 16 0unces in a pound
 
Pork chops – $10/16 = 63 cent per ounce
Hamburger meat – $9/16 = 57 cent per ounce

Now let’s have a look at a snicker bar

In my neck of the woods I would pay around 1 dollar to 1.29 for a normal snicker bar.
The average weight is 1.65 ounce so when I convert that the price per ounce?
Snicker bar 129cents/1.65 = 78 cent per ounce
 
An average snicker bar is more expensive than organic meat!
 
So, we do not mind spending 78 cent per ounce on an unhealthy sugar loaded snicker bar, but we refuse to spend about 65 cent on healthy organic meat.
 
I understand that this is a not the best comparison because a snicker bar weighs less than we would we would eat in a portion of meat. So don’t attack me on that please.
I just was trying to make clear that we all have the option to eat organic and healthy if we make the right choices. Options like smaller portions of healthier food compared to large portions of unhealthy food.
 

More impacts of by buying organic food

Besides telling the non-organic growers we do not need their products there are other things we accomplish by buying more organic.
 
Less non-organic means also less pesticides on the fields. These chemicals leak also in the ground water and slowly in our water supply used for drinking water.
 
Less non-organic means also less chemicals to prepare the soil for the crop. Organic farmers use organic fertilizers.

My take away on this subject

If we look at how we spend our money on cell phones, cable, gas, take out dinners, fast food dinners etc.
We have a lot of opportunities to make changes and adjust to a healthier life style.

Believe me I love to eat!, but I made the decision to start eating more organic even if this would mean eating less.
By doing so I try to contribute to a healthier world for me, my family and my children and grandchildren’s future.
Our grandchildren deserve our effort to leave them a healthier world and to be educated by us to go back to our basics and eat natural foods.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *